Silická planina – slnkom zaliata planina

Silická planina – slnkom zaliata planina

Na víkend 12. a 13. októbra meteorológovia predpovedali pekné jesenné počasie, vhodné na vychádzky alebo túry. Práce v záhradách, túry a výlety do iných zákutí prírody vymenilo za návštevu planiny nazvanej- Silická planina až 25 turistov. 

Náš turistický klub mal na 12. októbra 2019 plánovaný prechod najväčšou planinou Slovenského krasu – Silickou planinou. Už skoro ráno, cestou autobusom, smerom na Rožňavu, nám slniečko spolu s dvíhajúcou sa hmlou nachystali prvé nádherné pohľady na jesennú prírodu a výhľad na pekný slnečný deň. Za Tornaľou sa črtajú krasové kopčeky Silickej planiny a ďalej aj jej vápencové skaly, ktoré sme z tejto cesty obdivovali už veľakrát.

Dnes sme sa vybrali priamo do jej náruče. Túru začíname na kraji Krásnohorskej Dlhej Lúky a svižné stúpanie na planinu čoskoro zahrieva nás všetkých. Prvý oddych je po necelej hodinke, na prvej križovatke turistických chodníkov, na Škridľovom košiari.  Nenachádzame tu ani škridle, ani pozostatky bývalého košiara, tak dáme aspoň spoločné foto na pamiatku. Od Škridľového košiara nás sprevádzajú mohutné duby, ktoré toho dosť pamätajú. Až štyria sme sa museli pochytať za ruky, aby sme mohli obopnúť rukami kmeň jedného z nich.

Po necelom kilometri, v oblasti Silická planina, nám smerovník na rozcestníku ukazuje smer na vyhliadku, na Dievčenskú skalu. Meno tohto zalesneného vrchu podľa povesti pochádza od ženského kláštora, ktorý vraj na tomto vrchu v minulosti stál. Nad strmými severnými svahmi Dievčenskej skaly (660 m n.m.), z malej rozhľadovej plošiny  sú nádherné výhľady na Rožňavskú kotlinu. Vľavo vidíme Rožňavu a vpravo  hrad Krásna Hôrka. V pozadí vidíme hrebeň Volovských vrchov a celkom vzadu aj panorámu Vysokých Tatier. Nadšení z vyhliadky schádzame dole na turistický chodník a poď ho na ďalšiu vyhliadku, na Brzotínsku skalu.  Vyhliadka  Brzotínska skala je turisticky sprístupnená od roku 2017. Z Brzotínskej skaly, z výhľadovej skalnej plošinky znova máme nádherný výhľad do okolia, hlavne na Rožňavskú kotlinu. Na západe vidíme Plešiveckú planinu, kde sme boli pred troma rokmi. Dole pod nami, na brehu rieky Čremošné sú Brzotínske rybníky, v ktorých chovajú kaprov obyčajných, nájdu sa tam aj šťuky, liene a úhory. V diaľke sa z oblakov vynorila Kráľova hoľa. Na  severovýchode vidíme mesto Rožňava a ešte  čiastočne aj  Volovské vrchy s najvyšším vrchom Skalisko (1293 m n. m.) a neďalekým Volovcom (1284 m n. m.).  Zo slnkom zaliatej vyhliadky sa nám veru nechce ísť preč. Tak sme si dopriali oddychu a trošku upravili plánovanú trasu.

Namiesto modro značkovaným turistickým chodníkom dole do Silice, vydávame sa zeleno značkovaným chodníkom. Krasové podložie nám pripomínajú menšie a väčšie prepadliská.  Príjemne vlnitý turistický chodník nás po pár hodinách privádza opäť do civilizácie,  k horárni Závozná, odkiaľ je už len na skok – strmo dole, ku Gombaseckej jaskyni. Príjemne unavení, po dvadsiatich dvoch kilometroch chodenia a obdivovania krás našej prírody,  s celkovým prevýšením vyše 1500 m – 750 m stúpania a 800 m klesania, nastupujeme do autobusa a vraciame sa domov. Cestou domov si ešte pripomíname termín nasledujúcej turistickej akcie – Valikina trasa, ktorú tradične usporadúvajú turisti z Tisovca a na ktorú všetkých srdečne pozývame.

EMi


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.