PRÍRODA, HISTÓRIA, ADRENALÍN AJ RELAX – TO JE HRADOVÁ
Kto sa chce dozvedieť niečo o dávnom živote na hrade Tisovec, aj pod ním, nech sa vyberie do najzápadnejšej časti Muránskej planiny. Môže si zvoliť cestu dvoch náučných chodníkov spestrenou adrenalínom na skalách Hradovej. Náležitou odmenou budú nádherné výhľady na okolité vrchy Muránskej planiny, Veporských a Stolických vrchov aj hrebeň Nízkych Tatier.
Na takúto cestu, na Hradovú, sme sa vybrali 5. apríla 2024 s našim klubom turistov. Po úvodnom spoločnom fotení a inštrukciách o naplánovanej trase začíname poznávaciu cestu. Prvou časťou je 2,5 km úsek náučného chodníka Poďte s nami za sysľami. Náučný chodník začína pri strednej odbornej škole a vytvára okruh. Náučný chodník nás vedie popod Hradovú. Už obdivujeme Okrúhlu skalu. Po pol hodinke cesty sa ocitáme uprostred zakvitnutých lúk a pastvín, kde už usilovne pracovali živé kosačky – ovce, kravy, kone, somáriky. Pred foťákmi zapózovali aj sysle. Títo, kedysi typickí obyvatelia pasienkov, znova začínajú obývať pasienky Tisovského krasu. Sysľovisko, s ich obyvateľmi a náučným chodníkom, strieda prírodná rezervácia Hlboký jarok so zaujímavou tiesňavou meandra Hlbokého potoka. Lesná cestička nás vyvedie z lesa a znova sa nám otvára scenéria lúk s krasovými útvarmi, tentokrát prírodnej rezervácie Suché doly.
Ďalej pokračujeme modrou turistickou značkou, ktorá spája Suché doly a Hradovú. Ani tento chodník zaujímavosťami nezaostáva za predošlými. Obdivujeme prebúdzajúcu sa prírodu neďalekej národnej prírodnej rezervácie Kášter a v diaľke poznávame, aj nepoznávame, končiare Nízkych Tatier.
V sedle Pod okrúhlou skalou pár našich spolupoznávateľov veľmi múdro prehodnocuje svoje sily a volí cestu žltou turistickou značkou cez Kordove lúčky do Tisovca.
Aj Kordove lúčky ukázali svoju zakvitnutú tvár.
Žltou turistickou značkou je vyznačený poznávací okruh národnej prírodnej rezervácie Hradovej, z Tisovca. Tentokrát ideme zo sedla Pod okrúhlou skalou, žltou značkou, hore – na Hradovú. Strmé stúpanie je po pol hodinke odmenené nádhernými výhľadmi už od Okrúhlej skaly. Pred sebou vidíme našich, ako zdolávajú hrebeň – skaly Hradovej. Opatrne, s poriadnou dávkou adrenalínu, hlavne u nových objaviteľov, zato však s patričnou odmenou nádherných výhľadov, zdolávame skaly. Cestou žasneme nad silou skalných ruží, prvosienok holých, aj poniklecov veľkokvetých, ako nádherne prekvitajú na miestach, pre nás nepochopiteľných. Z najvrchnejšej časti skál nevieme kam skôr pozrieť, či dole do údolí Rejkova alebo Rimavy, či na kvitnúce stromy, kríky, aj drobizg pod nohami a či na vrchy blízke, aj vzdialené.
Exponovaný chodník skalami nás dovedie na malú vrcholovú lúku, kde v mladšej a neskoršej dobe bronzovej stála osada ľudí kyjatickej kultúry. Tu mávame oddych s opekačkou.
Aj tentokrát je tomu tak. Náučný chodník Hradová má pripravené tiež pekné výhľady, aj zaujímavé informácie z minulosti. Obdivujeme odkrytú časť hradných múrov a zvyšky vstupnej brány takzvaného Starého hradu. Ďalší samostatný hrad – Nový hrad mal byť vybudovaný pri Okrúhlej skale. Tisovský hrad je opradený mnohými legendami a povesťami.
Opúšťame hrad a znova sa kocháme nádhernými výhľadmi.
Skalný terén strieda strmý zostup lesom a znova prechádzame skalami na vyhliadku. Náučný chodník nás serpentínami vedie najprísnejším stupňom ochrany, s ukážkami sily prírody, dole, do Tisovca.
Táto túra síce nebola významná svojou dĺžkou (necelých 12 km) alebo prevýšením (približne 480 m), bola však plná objavov prírody. V škole sme sa učili prírodu deliť na živú a neživú. Nám, 32 účastníkom, sa veru celá zdala ako živá. Hradová s celým svojim prekrásnym okolím nás prijala, poukazovala nám časť svojich tajomstiev, len bolo potrebné sa dívať. Za tento krásny zážitok jej veľmi pekne ďakujeme.
EMi