Každý turista by mal

Každý turista by mal

Mať správny výstroj a oblečenie

nohy-800x445Na každú vysokohorskú túru musíme byť vhodne oblečení a vystrojení, primerane k náročnosti túry. Zásadne používame turistický batoh a nie tašky prehodené cez jedno rameno alebo do ruky. Základom fyzickej a psychickej pohody je pohodlná obuv: pevná celá topánka s wibramovou podrážkou, kožená, nie plátená , pod flanelovou košeľou bavlnené tričko, teplý sveter a v batohu by nemala chýbať čiapka, nepremokavá tenká vetrovka alebo pršiplášť. Ak podnikáme náročnú a dlhú túru zoberme si aj náhradné tričko a košeľu.

Používať/ nepoužívať turistické palice 

Veľa turistov a horolezcov používa teleskopické palice, pretože pomáhajú pri výstupe i zostupe a tiež znižujú namáhanie chrbtice a kĺbov dolných končatín, najmä kolenných. Teleskopické palice musia byť používané správnym spôsobom: Vždy sa musia používať dve paličky, ktoré sú výškovo nastaviteľné, a ktoré majú rukoväte konštruované tak, aby poskytovali rukám oporu pri tlaku smerom nadol. Rovnako dôležité je klásť obe paličky čo najbližšie k vertikálnej osi tela.

17_Hiking

Výhody

Ak sú turistické paličky používané správnym spôsobom, najmä počas zostupu môžu absorbovať niekoľko ton hmotnosti tela za hodinu chôdze. To vedie k významnej redukcii záťaže chrbtice a kĺbov, najmä v nasledujúcich situáciách: pokročilý vek, nadváha, pri chorobách chrbtice a kĺbov (napr. zápalové a degeneratívne zmeny), pri nosení ťažkých plecniakov (napr. na expedíciách), pri chôdzi na zasneženom svahu a za mokra, pri brodení riek a pri chôdzi za zníženej viditeľnosti (hmla, noc)

Nevýhody

  1. Ak je vzdialenosť medzi telom a paličkou príliš veľká, nielen, že je významne obmedzené odľahčenie chrbtice, ale môže vzniknúť aj silný moment sily. To môže ohroziť stabilitu turistu.
  2. Dlhodobé používanie turistických paličiek môže znížiť koordináciu pohybov turistu a tým i stabilitu,
  3. Táto nevýhoda je zreteľnejšia a môže viesť k istým problémom s rovnováhou, najmä v obtiažnych horských úsekoch, kde sa paličky nemôžu použiť (napr. úzke hrebene alebo lezecký terén).
  4. Silný tlak a námahová stimulácia sú veľmi dôležité pre výživu kĺbových chrupaviek a tiež pre tréning a udržanie elasticity svalov.

Turistické chodníky 

s8n_527779_origTuristické značkované chodníky vo Vysokých Tatrách, v dĺžke vyše 300 km. Umožňujú turistom dostať sa takmer do všetkých dolín, ku mnohým plesám, vysokohorským chatám a na niektoré štíty. Chodníky vychádzajú z tatranských osád, sú udržiavané a označené, niektoré aj časovým údajom. V spleti turistických chodníkov sa pomerne ľahko zorientujeme podľa mapy. Turistické značkované chodníky vo vysokohorskom prostredí vedú prevažne chodeckým terénom, dolinami, niektoré i členitejším terénom. V náročnejších úsekoch zabezpečila Horská služba niektoré miesta technickými pomôckami v podobe reťazí či vytesaných stupov.

Cesta na štíty

Vystúpiť vzhľadom na svoje možnosti a schopnosti čo najvyššie. Túžbou azda každého turistu je obzrieť si krásu tatranskej prírody zo štítov. Táto túžba sa môže každému ľahko splniť. Na niektoré tatranské štíty vedú turistické značkované chodníky. Výstupy na štíty patria k náročnejším túram, vyžadujú dobrú prípravu a skorý nástup. Pri výstupe treba počítať aj s tým, že niektoré úseky chodníkov môžu byť pokryté snehom. Štíty na ktoré vedú turistické značkované chodníky: Kriváň, Predné Solisko, Rysy, Kôprovský štít, Východná Vysoká, Slavkovský štít a Jahňací štít.

Pri všetkých výstupoch na vrchol platí zásada, že sa vraciame tou istou cestou, ktorou sme vyšli na vrchol.

06_HIKING_55ca1d3532863

Poskytnúť pomoc v nešťastí

stiahnuťNikdy nenechávajte zraneného samotného. Všeobecne sa pomoc v horách signalizuje zvukovým alebo optickým signálom 6-krát za minútu. V prípade, že budete potrebovať pomoc signálom pre posádku vrtuľníka sú vzpažené ruky do tvaru V. Ak pomoc nepotrebujete, pravá ruka je šikmo vzpažená a ľavá v šikmej polohe k telu pripažená. Viac sa dočítate na odporúčaných stránkach.